Difterija PDF Drukāt E-pasts

Dr.Aivars Tenters.
Viena no nopietnākajām infekcijas slimībām arī mūsdienās ir difterija. Tā ir infekcija, kas atstāj nopietnas sekas, var radīt invaliditāti vai smagākos gadījumos pat beigties ar nāvi. No saslimšanas pasargā tikai savlaicīga vakcinācija pret difteriju.

Kopš 1993. gada saslimstība un mirstība no difterijas ievērojami palielinājās, jo vakcinēto cilvēku skaits Latvija bija mazāks par 80 %. Tas veicināja strauju infekcijas izplatīšanos. Tomēr, pateicoties masveidīgai iedzīvotāju imunizācijai, pēdējos 4-5 gados saslimstība ir mazinājusies.
Lasīt tālāk...

 Infekcijas izplatīšanās veids

Difterijas infekcijas avots ir ar difteriju slims cilvēks, kā arī vesels cilvēks - baktērijas nēsātājs. Visbiežāk cilvēka organismā difterijas nūjiņas nokļūst caur mandelēm, rīkles un deguna gļotādu. Ar difteriju var inficēties ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai baktēriju nēsātājs.

Risks ceļotājiem
Pilnīgi neimunizētiem indivīdiem ir iespējama dzīvībai bīstama slimība un smagas
komplikācijas uz mūžu.

Profilakse
Visiem ceļotajiem jābūt revakcinētiem, ko parasti dara ar tripla vakcīnu - DTP (difterija/stingumkrampji/garais klepus). Pēc sākotnēja trīs devu kursa, papildu devas saņem DT veidā līdz 7 gadu vecumam, pēc tam lieto vakcīnu ar reducētu difterijas saturu (Td). Pēc tam gan stingumkrampju toksīnu, gan difterijas toksīnu saņem atkārtotas injekcijās apmēram reizi desmit gados.