Hepatīts A PDF Drukāt E-pasts

Neraugoties uz to, ka šosezon esam spiesti ekonomēt un savilkt jostas, atvaļinājuma laikā tik un tā vēlamies sevi palutināt. Cits jautājums ir kā mēs to darām, cik daudz līdzekļus tam atvēlam un kādus ceļa mērķus izvēlamies. Nebūs nekāda lielā bēda, ja nolemsiet nakšņot lētākā viesnīcā vai atteikties no gida pakalpojumiem.

Lieta uz ko nevajadzētu ekonomēt – veselības profilakse pirms ceļojuma. Pēdējā gada laikā Latvijā strauji izplatījusies A hepatīta epidēmija ir plašākā, ko esam piedzīvojuši pēdējo gadu laikā. Diemžēl jāsaka, ka jauns saslimstības vilnis varētu būt rudenī, kad bērni atgriežas skolā, no vasaras nometnēm un pieaugušie atgriezušies no ceļojumiem.

Šogad Latvijā – 1700 A hepatīta slimnieku

A hepatīts ir tipiska netīro roku slimība un viena no visbiežāk ievestajām tūristu infekcijām. Latvijā šīgada pirmajā pusgadā saslimuši jau 1700 cilvēku, kas ir piecas reizes vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā. Jāatgādina, ka epidēmijas vilnis sākās pagājušajā gadā, kad kādas kafejnīcas darbiniece pašai to nenojaušot inficēja klientus. Šajā gadījumā nebija būtiski, vai cilvēks pirms maltītes ir nomazgājis rokas, ja viņam ēdienu pagatavojis vai pasniedz A hepatīta slimnieks. Pat no ledus gabaliņiem kokteilī.

Lasīt tālāk... 


 

Infekcijas izplatīšanās veids
Infekcijas avots ir inficēta persona un slimības izplatīšanās veidi ir fekāli–orālais, lietojot inficētu dzeramo ūdeni un uzturu vai ciešu sadzīves kontaktu cēlā.

Risks ceļotājiem

Augsts inficēšanās risks neimūniem ceļotājiem, kas dodas uz jaunattīstības valstīm. Īpaši augsts risks ir tiem ceļotājiem, kas cieš no sliktiem sanitāras higiēnas apstākļiem un nepietiekamas dzerama ūdens kontroles.

Profilakse
Jāapsver vakcinācija visiem ceļotājiem uz rajoniem ar vidēji augstu un augstu infekcijas risku, un tiem, kam ir augsts slimības iegūšanas risks, stingri jāiesaka vakcinēties neatkarīgi no tā, kurp ceļo.