Jautājumi un atbildes PDF Drukāt E-pasts

Vakcīna vai eksistē kādi ierobežojumi vakcinācijai pret ērču encefalītu?

Jā, eksistē.
Ja cilvēks nepanes kādu no vakcīnas komponentiem.
Drudzis vakcinācijas dienā.

Kam ieteicams vakcinēties?

 • Tiem, kuri dzīvo un strādā epidēmijas rajonā,
 • Cilvēkiem, kuri bieži ir mežā,
 • Ceļotājiem, kas dodas uz epidēmijas rajonu.

Visā Latvijas teritorijā pastāv liels risks saslimt ar ērču encefalītu.

Pirms vakcinācijas ieteicams konsultēties ar ārstu un izlasīt vakcīnas instrukciju.


Cik drošu aizsardzību var iegūt ar vakcināciju pret ērču encefalītu?

Vakcinācija nodrošina aizsardzību 98-100% gadījumos.


Kad labāk vakcinēties?

Vakcinēties var visa gada garumā. Labāk vakcinēties kad ērces vēl nav aktīvas. Ērces aktivizējas kad augsne sasilst līdz +5 grādiem.

Kad un kāpēc var lietot ātras vakcinācijas shēmu

Ātrā vakcinācijas shēma jālieto kad ērces jau ir aktīvas (aprīlis – novembris). Ērces aktivizējas kad augsne sasilst līdz +5 grādiem. Ātrā vakcinācijas shēma ļauj ar 2 potēm jau 2 nedēļu laikā nodrošināt drošu aizsardzību pret ērču encefalītu uz vienu gadu.


Kā pārbaudīt cilvēka imunitātes līmenis? Kādos gadījumos vajag vai arī ir vēlams pārbaudīt antivielu līmeni?

Imunitātes (antivielu) līmeni var pārbaudīt laboratoriski. Ar ērču encefalītu neslimojošam un nevakcinētam cilvēkam antivielu nebūs. IgG ir antivielas, kuras liecina par to, ka cilvēks ir pārslimojis ērču encefalītu vai ir potēts. Taču to līmenis nav pastāvīgs, tas sasniedz maksimālo līmeni 1-3 mēnešus pēc pārslimošanas vai vakcinācijas, pēc tam samazinās. Taču antivielu samazināšanās neliecina, ka cilvēkam nav imunitātes, saskaroties ar infekcijas izraisītāju cilvēka imūnsistēma nekavējoties sāks izstrādāt antivielas. Antivielu aizsarglīmenis ir 126 vienības/ml. Tāpēc ļoti svarīgi pareizi veikt laboratorisko izmeklēšanu. Piemēram, cilvēks nav ievērojis vakcinācijas shēmu – ir pagājis ilgāks laiks starp vakcinācijām, tad jāveic kārtēja vakcinācija un pēc 4 nedēļām jāveic antivielu pārbaude. Ja antivielu līmenis ir zemāks par 126 vienībām, tad jāveic atkārtota vakcinācija.

Kādi ir aizliegumi pret vakcinācijas?

Kāda no vakcīnas komponentiem nepanesamība.

No kāda vecuma var taisīt poti bērnam?

Vakcinēties var no 1 gada vecuma.

 

Vai grūtnieces arī var potēties un ar kādu devu?

Nav pieejami dati par ievadīšanu grūtniecības laikā un pētījumi uz dzīvnieku reproduktīvo sistēmu. Nav zināms, vai TicoVac o,5 ml izdalās ar mātes pienu. Tāpēc TicoVac 0,5 ml grūtniecības un zīdīšanas laikā drīkst nozīmēt tikai gadījumos, kad nepieciešama neatliekama aizsardzība pret ĒE un pēc rūpīgas riska un guvuma attiecības novērtēšanas.

 

Vai barojošā māmiņa var vakcinēties?

Nav pieejami dati par ievadīšanu grūtniecības laikā un pētījumi uz dzīvnieku reproduktīvo sistēmu. Nav zināms, vai TicoVac o,5 ml izdalās ar mātes pienu. Tāpēc TicoVac 0,5 ml grūtniecības un zīdīšanas laikā drīkst nozīmēt tikai gadījumos, kad nepieciešama neatliekama aizsardzība pret ērču encefalītu un pēc rūpīgas riska un guvuma attiecības novērtēšanas.

 

Ja cilvēks ir izslimojis ar ērču encefalītu vai viņam būtu pēc tam arī jāpotējas?

Pēc ērču encefalīta pārslimošanas cilvēkam ir imunitāte pret šo infekcijas slimību uz mūžu, atkārtoti saslimšanas gadījumi nav zināmi.

 

Kā diagnosticēt ērču encefalītu?

Meningīta vai meningoencefalomielīta veidošanās gadījumā tiek veiktas lumbālā šķidruma analīzes, kā arī imunitātes ķīmiskās analīzes ar mērķi noteikt asinīs vai likvorā specifiskās lgM klases pretvielas

 

Vai dzīves laikā iespējams saslimt ar ērču encefalītu otru reizi?

Nē.

 

Vai iespējams izsargāties no ērču encefalīta, un kā to izdarīt?

Jā, iespējams! Ar aktīvās specifiskās imūnprofilakses, vakcinācijas, palīdzību.

 

Vai cilvēks var kļūt par donoru, ja izslimots ērču encefalīts?

Šis cilvēks var būt ļoti vērtīgs asins donors, jo asinīs ir arī antivielas pret ērču encefalītu, ne vīruss. Asins donoru centrs pat aktīvi meklē cilvēkus, kuri pārslimojuši ērču encefalītu, lai izmantotu šo cilvēku asinis pretērču encefalīta imunglobulīna ražošanai.

 

Jā ērce ir piesūkusies nevakcinētam cilvēkam, jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur Jums izņems ērci un rekomendēs profilaktiskos medikamentus. Ja apkārtnē medicīnas iestādes nav, tad izņemiet ērci patstāvīgi. Ērcei jāuzliek spirtā samērcētu vates tamponiņu, un tad uzmanīgi, ar speciālas pincetes vai diega cilpas palīdzību, satverot ērces ķermeni, pēc iespējas tuvāk snuķītim, ērci izvelk. Apstrādājiet piesūkšanās vietu ar spirtu saturošo līdzekļi.

 

Pēc ērces izņemšanas ir svarīgi atrisināt profilakses jautājumu.

Jākonsultējas ar ārstu. Var nekavējoties uzsākt vakcināciju (izmantojot ātro vakcinācijas shēmu) vai gaidīt 1 mēnesi (inkubācijas periods), novērot sevi, vairāk lietot uzturā C vitamīna saturošus dārzeņus, (sīpoli, ķiploki, citroni) un nekrist panikā! Jā Jums radīsies sūdzības, ir nepieciešams vērsties pēc palīdzības medicīnas iestādē. Ja pēc mēneša veselības problēmu nav, tad jāsāk vakcinācija pēc ātras shēmas.Visdrošākā aizsardzība ir antivielas, kas izstrādājas pēc vakcinācijas.


 

Kas ir hepatīts?

Hepatīts ir aknu iekaisums, ko nereti sauc par „dzelteno kaiti”, jo ādas un gļotādu dzelte var būt viena no aknu iekaisuma izpausmēm.

Vīrushepatīts ir aknu infekcijas slimība, kuru izraisa hepatītu vīrusi. Plašāk izplatītie: vīrushepatīts A (VHA), vīrushepatīts B (VHB) un vīrushepatīts C (VHC).

Hepatītus izraisošie vīrusi organismā var iekļūt caur barības vadu (VHA), saskaroties ar inficētām asinīm (VHB, VHC). Retāk inficēšanās notiek vertikālās transmisijas ceļā (no inficētas grūtnieces viņas bērnam).

Kādi ir iespējamie hepatītu vīrusu infekcijas simptomi?

 • nespēks,
 • nelaba dūša, vemšana,
 • bezmiegs,
 • nieze,
 • tumšs urīns, gaiši izkārnījumi,
 • dzelte (var sākties no acu baltumiem un pārņemt visu ķermeni).

Vai no A hepatīta iespējams izvairīties ar drošas un efektīvas vakcīnas palīdzību, kas dod ilgstošu aizsardzību pret vīrusu?

 • Lai izstrādātos ilgstoša imunitāte pret vīrushepatītu A, nepieciešams saņemt 2 vakcīnas devas ar intervālu 6 līdz 12 mēneši.
 • Imunitāte izstrādājas 2 nedēļu laikā pēc pirmās vakcīnas saņemšanas, kas var būt svarīgi ceļotājiem.
 • Jaunākie pētījumi apliecina, ka modernās vakcīnas nodrošina aizsardzību uz mūžu, un nav nepieciešama revakcinācija.
 • Pieaugušajiem un pusaudžiem no 16 gadu vecuma ir pieejama arī kombinētā A un B hepatīta vakcīna. vakcinācijas kurss sastāv no trim devām, pirmo injicējot izvēlētā datumā, otro – vienu mēnesi vēlāk, un trešo – sešus mēnešus pēc pirmās devas.
 • Mūsdienu vakcīnas drošas un efektīvas. No 2006.gada sākuma līdz 2008.gada jūlijam Latvijā pret A hepatītu veiktas vairāk nekā 9000 potes un komplikācijas nav reģistrētas.


Vai var  veikt  vakcināciju pēc kontakta ar A hepatīta slimnieku?

Vakcinācija var pasargāt no saslimšanas ar A hepatītu, ja veikta arī pēc iespējamas inficēšanās. Tā ir ieteicama personām, kurām ir bijusi ekspozīcija ar A hepatīta vīrusu (kontakts ar slimnieku) un kuras nav vakcinētas. Vakcināciju šādos gadījumos ieteicams veikt ar A hepatīta vakcīnu pēc iespējas ātrāk (2 nedēļu laikā pēc ekspozīcijas). Ja vakcinācija ir veikta vēlāk par 2 nedēļām, nav pierādījumu par tās efektivitāti.
 

Kas ir Vīrushepatīts B?

Vīrushepatīts B (jeb B hepatīts) ir „vislipīgākais” no hepatītiem. Tas izplatās ar asiņu starpniecību, seksuāli transmisīvā ceļā (dzimumkontaktos) un vertikālās transmisijas ceļā (no inficētas grūtnieces jaundzimušajam).

Visbiežāk inficēšanās notiek, asinsritē iekļūstot inficētām asinīm.

Tas var gadīties:

 • lietojot kopīgus injicēšanās piederumus (šļirces un adatas),
 • lietojot kopīgus higiēnas piederumus (piemēram, skuvekli, zobu birsti),
 • veicot manikīru, pedikīru, tetovēšanu vai pīrsingu, stomatoloģiskās u.c. medicīniskas manipulācijas, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti,
 • asins pārliešanas laikā (Latvijā visas asinis pirms pārliešanas tiek pārbaudītas, lai novērstu šādu iespēju).


!B hepatīta vīrusam raksturīga īpaša izturība pret ķīmisku un fizikālu iedarbību, tādēļ, piekrītot manipulācijām ar vairakkārt lietojamiem instrumentiem (piemēram, manikīra veikšanai frizētavā), noteikti jāpārliecinās, ka tie tiek sterilizēti speciālās iekārtās atbilstoši instrukcijai.
 

Vai vienīgais efektīvais veids, kā izvairīties no inficēšanās ar vīrushepatītu B, ir vakcinācija kas nodrošina aizsardzību visa mūža garumā?

Vakcinācija.

 • vakcinācijas kurss pret B hepatītu sastāv no trim devām, pirmo injicējot izvēlētā datumā, otro – vienu mēnesi vēlāk, un trešo – sešus mēnešus pēc pirmās devas.
 • Pieaugušajiem un pusaudžiem no 16 gadu vecuma ir pieejama arī kombinētā A un B hepatīta vakcīna. vakcinācijas kurss sastāv no trim devām, pirmo injicējot izvēlētā datumā, otro – vienu mēnesi vēlāk, un trešo – sešus mēnešus pēc pirmās devas.